Statut Fundacji Laguna
Rozdział I Postanowienia ogólne
§1
Fundacja pod nazwą Fundacja Laguna ustanowiona w dniu 14 grudnia 2021 roku przez Zofię Wollny, zwaną dalej Fundatorką, Aktem Notarialnym sporządzonym przez Notariusza Joannę Bik na podstawie przepisów ustawy z dnia 06kwietnia 1984 roku o fundacjach oraz niniejszego Statutu.
§2
Fundacja posiada osobowość prawną.
§3
1. Siedzibą Fundacji jest Miasto Szczecin.
2. Fundacja działa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami, zgodnie z obowiązującym prawem.
3. W celu realizacji swych statutowych celów i zadań Fundacja może tworzyć oddziały, zakłady i filie w kraju i za granicą, a także przystępować do przedsiębiorców, organizacji i fundacji w kraju i za granicą.
4. Fundacja do prowadzenia swych spraw może zatrudniać pracowników.
§4
Czas trwania Fundacji jest nieograniczony.
§5
Ministrem właściwym ze względu na cele Fundacji jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
§6
- Fundacja używa identyfikatorów, odróżniających ją od innych organizacji – według wzorów ustalonych przez Zarząd Fundacji.
- Fundacja, ze względu na swoja międzynarodową działalność, posługuje się nazwą angielską The Lagoon Foundation, która jest tłumaczona na język polski jako „Fundacja Laguna”.
Rozdział II
Cele Fundacji i sposoby ich realizacji.
§7
Fundacja powołana jest do prowadzenia wszechstronnych działań rozwojowych, szeroko rozumianej kultury, sztuki i edukacji, a celem Fundacji jest wspieranie działalności twórczej, tworzenie miejsc i sytuacji dla swobodnej twórczości artystycznej poprzez tworzenie struktur adekwatnych do wizji i praktycznych potrzeb artystów.
Fundacja promuje wspieranie wszelkiego rodzaju tworzenia sztuki dźwiękowej, w tym muzyki i formatów transmedialnych i crossmedialnych, które sięgają do innych gatunków sztuki, takich jak sztuki wizualne, praktyka miejska, sztuka w przestrzeni publicznej, performance, teatr i taniec poprzez udostępnianie przestrzeni dla rezydencji ale także do prezentacji. Ponadto fundacja
koncentruje się na silnej kontekstualizacji swoich działań poprzez konferencje, sympozja i warsztaty. Fundacja organizuje współpracę regionalnych, europejskich i międzynarodowych artystów i teoretyków oraz lokalnych uczestników poszczególnych projektów.
Fundacja Laguna działa lokalnie, myśli globalnie, a także wspiera jedność w różnorodności.
Celem Fundacji jest: Popularyzacja, rozpowszechnianie i promocja dźwięku i muzyki eksperymentalnej oraz sztuki współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem działań kolektywnych o charakterze niekomercyjnym.
Zapewnienie przestrzeni do tworzenia i współpracy na poziomie europejskim i międzynarodowym.
Organizowanie, wspieranie i animowanie inicjatyw kulturalnych, artystycznych i edukacyjnych.
Tworzenie możliwości wszechstronnego rozwoju twórców.
Stwarzanie możliwości prezentowania działań artystycznych, indywidualnych oraz zespołowych oraz popularyzacji idei sztuki dźwięku.
Promowanie wymiany międzynarodowej silnie zakorzenionej w lokalnych warunkach. Rozwijanie i promowanie idei kreatywnej edukacji.
Rozwijanie międzynarodowej sieci wsparcia i wymiany artystycznej w celu wspierania rozwoju sceny dźwiękowej i muzycznej w Województwie Zachodniopomorskim na poziomie europejskim i międzynarodowym.
Rozwijanie międzynarodowej sieci wsparcia i wymiany artystycznej w celu wspierania rozwoju kolektywnych działań artystycznych w Województwie Zachodniopomorskim na poziomie europejskim i międzynarodowym.
Celem fundacji jest poszanowanie przeszłości poprzez tworzenie pełnej szacunku przyszłości.
§8
Realizacja celów Fundacji następuje poprzez:
1. Organizacja wielokulturowych i multimedialnych wydarzeń artystycznych i wystaw oraz warsztatów związanych z edukacją artystyczną i kulturalną, tworzeniem i koordynacją
projektów grupowych.
2. Wsparcie, organizacja, koordynacja pokazów, imprez plenerowych, koncertów, wernisaży, projektów filmowych i teatralnych, w szczególności prezentujących współczesny dźwięk/muzykę i sztukę. Fundacja pomaga rozwijać projekty i wspiera wnioski o dofinansowanie w oparciu o główne cele fundacji.
3. Tworzenie centrów działań twórczych, miejsc wymiany kulturalnej. Stworzenie miejsca rezydencji artystycznych/ Domu Kompozytorów, które może gościć krótko- i długoterminowe rezydencje dla artystów dźwięku, w tym muzyków i powiązanych artystów z innych gatunków sztuki, oraz Centrum Centrum – instytutu skupionego na działaniach kolektywnych. Organizowanie warsztatów i miejsc w przestrzeni publicznej.
4. Organizacja konferencji, sympozjów, warsztatów i seminariów związanych z ww. działalnością.
5. Gromadzenie, katalogowanie i udostępnianie zbiorów i biblioteki muzyki i sztuki współczesnej. 6. Prezentacja działań artystycznych.
7. Tworzenie i prowadzenie klubów artystycznych i dyskusyjnych, spotkań filmowych i koordynacja dyskusji panelowych z udziałem postaci kultury i sztuki.
8. Tworzenie i koordynowanie projektów umożliwiających młodym artystom zdobycie doświadczenia w przedsięwzięciach ze znanymi artystami.
9. Działania promocyjne, edukacyjne, informacyjne i kulturalne z wykorzystaniem Internetu oraz inne sieci multimedialne związane ze sztuką współczesną, i szeroko rozumianą
kultura wizualna oraz sztuką dźwięku.
10. Organizacja, koordynacja, finansowanie kampanii medialnych na rzecz popularyzacji i promocji sztuki, w szczególności konferencje i spotkania z dziennikarzami.
11. Zbieranie funduszy z imprez, zbiórek publicznych, darowizn, grantów, spadków na wsparcie twórców sztuki.
12. Prowadzenie programów edukacyjnych i społecznych dotyczących kultury współczesnej, skierowanych zwłaszcza do najbardziej pokrzywdzonych grup społecznych.
13. Stworzenie platformy międzynarodowej współpracy artystów, stymulującej ich mobilność i otwartość na kwestie międzykulturowe.
- Gromadzenie, katalogowanie i udostępnianie zbiorów sztuki współczesnej, biblioteki oraz biblioteki muzycznej i multimedialnej.
- Wydawania publikacji związanych z upowszechnianiem dzieł muzyki oraz sztuki współczesnej, książek, czasopism, płyt CD, płyt winylowych itp.
§9
1. Dla osiągnięcia swoich celów Fundacja może wspierać działalność innych podmiotów prowadzących działalność zbieżną z działalnością Fundacji a także nawiązywać współpracę z instytucjami państwowymi i organizacjami społecznymi działającymi w zakresie objętym celami Fundacji oraz współpracę krajową i zagraniczną z galeriami, muzeami, szkołami, grupami artystycznymi i osobami fizycznymi wykazującymi zainteresowanie celami Fundacji.
2. Fundacja prowadzi nieodpłatną i odpłatną działalność pożytku publicznego, a także działalność gospodarczą. Całość dochodu z działalności gospodarczej jest przeznaczona na działalność statutową.
3. Działalność określona w §8 ust. 2,5,7,8,10,11,13,14 stanowi działalność nieodpłatną pożytku publicznego wykonywaną przez Fundację.
4. Działalność określona w ust. 1,3,4,6,9,12,15 stanowi działalność odpłatną pożytku publicznego wykonywaną przez Fundację. Dochód z niej uzyskiwany w całości przekazany zostanie na cele statutowe i zadania pożytku publicznego.
5. Działalność gospodarcza Fundacji obejmuje działalność w zakresie : a) prowadzenia Domu Kompozytorów, przeznaczonego na rezydencje artystyczne i prezentacje muzyki i
sztuki, oraz Centrum Centrum – instytutu skupionego na działaniach kolektywnych b) prowadzenia klubo-kawiarni artystycznej c) sprzedaży detalicznej wyrobów związanych z muzyką, sztuką i literaturą d) Sprzedaż detaliczna książek prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach e) produkcją i projekcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych oraz nagrań dźwiękowych i muzycznych
6. Podjęcie przez fundację działalności gospodarczej nieprzewidzianej w statucie wymaga uprzedniej zmiany statutu.
Rozdział III
Majątek i dochody fundacji
§10
1. Majątek Fundacji stanowi Fundusz Założycielski w kwocie 2000 złotych (słownie: dwa
tysiące złotych) oraz środki finansowe, prawa majątkowe, nieruchomości i ruchomości nabyte przez Fundację w trakcie jej działania.
2. Kwotę 2000 złotych (dwa tysiące złotych) pochodzącą z Funduszu Założycielskiego przeznacza się na prowadzenie przez Fundację działalności statutowej, przy czym z sumy tej 1000 złotych przeznacza się na działalność gospodarczą fundacji.
3. Dochody Fundacji uzyskiwane są z następujących źródeł:
a) otrzymanych darowizn, dotacji, subwencji, spadków i zapisów,
b) dodatkowych świadczeń Fundatora,
c) majątku Fundacji,
d) przychodów z ofiarności publicznej,
e) dochodów ze zbiórek i imprez publicznych,
f) dotacji, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, w szczególności z funduszy unijnych, jednostek samorządowych oraz funduszy celowych przeznaczonych na realizację określonych programów,
g) praw majątkowych przekazanych Fundacji nieodpłatnie bądź odpłatnie,
h) odsetek bankowych,
i) z odpłatnej działalności pożytku publicznego,
j) inne wpływy
§11
1. Wszelkie środki posiadane i pozyskiwane przez Fundację mogą być wykorzystane wyłącznie na realizację celów statutowych.
2. W przypadku przyjęcia przez Fundację środków pochodzących ze źródeł wymienionych w § 10 ust. 3 pkt. a - z zastrzeżeniem przeznaczenia ich na określony rodzaj działalności Fundacji - Fundacja jest zobowiązana do uwzględnienia życzeń wpłacających i ofiarodawców.
3. W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia, Zarząd Fundacji jest zobowiązany do złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku wyłącznie z dobrodziejstwem inwentarza.
4. Fundacja nie może:
a) udzielać pożyczek lub zabezpieczać zobowiązań swoim majątkiem na rzecz Fundatorki, członków jej organów lub pracowników oraz osób, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku do pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej osobami bliskimi,
b) przekazywać swojego majątku na rzecz Fundatorki, członków jej organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich.
c) udostępniać swojego majątku na rzecz Fundatorki, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich.
d) dokonywać zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą Fundatorzy, lub członkowie zarządu fundacji na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich.
§12
Rachunkowość Fundacji będzie prowadzona zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
§13
Za zobowiązania powstałe w trakcie działalności Fundacji odpowiada ona całym swoim majątkiem
Rozdział IV Organy Fundacji
§14
Organami Fundacji są: Zarząd Fundacji.
Zarząd Fundacji
§15
1. Zarząd Fundacji kieruje Fundacją i reprezentuje ją na zewnątrz, spełniając swe obowiązki ze
starannością wymaganą w odpowiednich przepisach prawa, przy ścisłym przestrzeganiu postanowień statutu Fundacji, obowiązujących oraz uchwał.
2. Zarząd Fundacji reprezentuje Fundację w czynnościach sądowych i pozasądowych.
§16
1. W skład Zarządu Fundacji wchodzą od 3 do 5 osób.
2. Zarząd Fundacji składa się z Prezesa oraz Członków Zarządu.
3. Kadencja Zarządu Fundacji trwa 10 lat.
4. Członek Zarządu Fundacji może być powołany na kolejne kadencje.
5. Pierwszy i kolejne zarządy Fundacji powoływane są przez Fundatorkę. W przypadku śmierci fundatorki kolejny zarząd powołuje spadkobierca fundatorki.
6. Fundatorka może wchodzić w skład zarządu fundacji.
7. Funkcję Członka Zarządu można pełnić przez więcej niż jedną kadencję.
8. Do składania oświadczeń woli w imieniu Fundacji upoważniona jest Prezeska Zarządu Fundacji i/lub dwaj członkowie Zarządu Fundacji jednocześnie. Na podstawie odrębnej uchwały Zarząd Fundacji może udzielić pełnomocnictwa jednej osobie do składania oświadczeń w imieniu Fundacji.
9. Uchwały Zarządu Fundacji zapadają zwykłą większością głosów.
10. Posiedzenia Zarządu Fundacji odbywają się w zależności od potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na pół roku. Posiedzenie Zarządu Fundacji może zostać zwołane przez każdego jej członka.
10. Członek Zarządu może otrzymać zwrot wydatków poniesionych w związku z pełnieniem funkcji członka Zarządu Fundacji. Członkowie Fundacji mogą pozostawać z Fundacją w stosunku pracy.
§17
1. Mandat członka Zarządu Fundacji wygasa z chwilą:
a) odwołania przez fundatora b) śmierci, c) złożenia rezygnacji, d) upływu kadencji Zarządu.
2. Odwołanie członka Zarządu może mieć miejsce przed upływem kadencji z przyczyn następujących:
a) złożenia rezygnacji,
b) podjęcia pracy, której charakter uniemożliwia należyte wykonywanie funkcji członka Zarządu,
c) choroby powodującej trwałą niezdolność do sprawowania funkcji,
d) niepełnienia obowiązków członka przez okres dłuższy niż rok,
e) nienależytego wypełniania funkcji członka,
f) istotnego naruszenia postanowień Statutu
3. Jeżeli w trakcie trwania kadencji Zarządu Fundacji dokonano wyboru uzupełniającego lub rozszerzającego, mandat nowo powołanego członka Zarządu Fundacji wygasa równocześnie z mandatami pozostałych członków Zarządu Fundacji.
Rozdział V Zmiana Statutu
§18
1. Zmian w Statucie, w tym zmian w określaniu celów, środków i zasad działania Fundacji,
dokonuje Zarząd Fundacji.
Rozdział VI Postanowienia końcowe
§19 1. Fundacja ulega likwidacji w razie osiągnięcia celów dla których została powołana lub w przypadku wyczerpania środków finansowych i majątku Fundacji.
2. Rozwiązanie Fundacji następuje na podstawie: a) uchwały Zarządu Fundacji, b) orzeczenia Sądu.
3. Uchwałę o likwidacji Fundacji podejmuje Zarząd Fundacji większością głosów przy obecności co najmniej połowy członków Zarządu Fundacji. Uchwała o likwidacji może być podjęta na posiedzeniu Zarządu Fundacji tylko po uprzednim pisemnym powiadomieniu wszystkich członków Zarządu Fundacji o takim wniosku i planowanym przedstawieniu go na posiedzeniu Zarządu Fundacji.
4. Majątek zlikwidowanej Fundacji przeznacza się na cele dobroczynne, zgodne z celami Fundacji na podstawie jednomyślnej uchwały likwidatorów Fundacji.
§20
1. W przypadku rozwiązania Fundacji w drodze uchwały Zarządu Fundacji likwidatora wyznacza Zarząd Fundacji.
2. W przypadku rozwiązania Fundacji przez Sąd likwidatora wyznacza Sąd.
3. Z chwilą ustanowienia likwidatora Zarząd Fundacji ulega rozwiązaniu.
4. O otwarciu likwidacji, likwidatorzy zawiadamiają Sąd i przeprowadzą likwidację w możliwie najkrótszym czasie, w sposób zabezpieczający majątek Fundacji przed nieuzasadnionym uszczupleniem.
5. O otwarciu likwidacji Zarząd Fundacji zawiadamia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Niniejszy statut sporządzono w trzech jednobrzmiących egzemplarzach
FUNDA TORKA
Zofia/Zorka Wollny