Szczecińska Laguna
Zalew Szczeciński jest zatoką Morza Bałtyckiego w jego południowej części. Zatoka ta jest odseparowana od Morza wyspami Uznam i Wolin. Do akwenu wpadają rzeki: Odra, Wkra i Piana.
Jest to akwen bogaty w atrakcje turystyczne z licznymi przystaniami jachtowymi, plażami i rozwiniętą turystyką wodną. Wokół znajdują się miejsca chronione, takie jak np. Woliński Park Narodowy, obszary Natura 2000 Ujście Odry i Zalew Szczeciński, Wolin i Uznam, rezerwaty przyrody: Czarnocin i Białodrzew Kopicki oraz użytek ekologiczny Łysa Wyspa. Ostoja Zalew Szczeciński jest jedną z najważniejszych w Polsce ostoi ptaków wodno-błotnych, a przede wszystkim stanowi schronienie dla tych migrujących i zimujących.
Przez zalew przebiega granica polsko-niemiecka, dzieląc go na dwie części.
Nad polskim brzegiem Zalewu Szczecińskiego położone są 3 porty morskie: Trzebież, Stepnica, Nowe Warpno, nad niemieckim brzegiem porty morskie znajdują się w: Kamminke, Mönkebude, Ueckermünde.
Zalew Szczeciński jest dobrym akwenem do uprawiania żeglarstwa, w Kamieniu Pomorskim odbywają się międzynarodowe regaty żeglarskie. Wzdłuż brzegów znajdują się przystanie i porty jachtowe. W Trzebieży i Świnoujściu można wyczarterować jachty śródlądowe i morskie. Zalew Szczeciński często jest bazą wypadową dla osób żeglujących na północ – na Bornholm i do Kopenhagi.
Wokół zalewu znajdują się liczne szlaki rowerowe, z których najdłuższy ma ponad trzysta kilometrów. Wzdłuż szlaków mosty, ruiny, wieże widokowe i baszty, osady słowiańskie, olbrzymie drzewa-pomniki przyrody...
Wirtualnie tereny zalewu można zwiedzić tutaj:
https://www.pomorzezachodnie360.pl
Siedem cudów Kopic
Do 1945 roku Kopice były dużą wsią z ponad 1000 mieszkańców i bezpośrednim połączeniem promowym ze Szczecinem. Wieś miała charakter rolniczo-rybacki, mieszkali tutaj również marynarze, znajdowały się dwie szkoły, zameczek myśliwski, młyn, wiatrak. Miejscowość była znana jako kurort nadmorski (de. Haffbad) ze względu na zdrowe morskie powietrze oraz lecznicze właściwości wydm i wody.
W 1945 r. Armia Czerwona dotarła do Köpitz w drodze do Berlina, a prawie 90% wioski zostało zniszczone w walkach, które nastąpiły w końcowej fazie II wojny światowej. Köpitz zginęło. Narodziły się Kopice.
Obecnie wieś ma bardzo spokojny charakter, ciągle jednak można tu znaleźć cuda:

1.Przystań
Mała przystań w Kopicach, położona zaledwie 200 metrów od Nowej Szkoły, jest idealnym punktem startowym lub lądowania dla tych, którzy szukają uroku żeglarstwa w tym idyllicznym otoczeniu. Dzięki strategicznej bliskości Nowej Szkoły, przystań stanowi płynne przedłużenie centrum kulturalnego i artystycznego, zapewniając harmonijne połączenie naturalnego spokoju i twórczej inspiracji.
W pobliżu przystani znajduje się pole namiotowe a nasz sąsiad Latarnik.pl (https://latarnik- kopice.pl/en) zapewnia przeprawy dla rowerzystów między Kopicami a Trzebieżą, wypożyczanie kajaków, i wycieczki kajakami oraz łódką. Można tu również nauczy się sterowania i manewrowania jachtem żaglowym.
W Kopicach jeszcze kilka lat temu odbywała impreza pn. Triathlon Kopicki , w której zawodnicy zmagali się w następujących konkurencjach: pływanie kajakiem po Zalewie Szczecińskim, jazda rowerem w terenie leśnym oraz strzelanie na punkty z karabinka pneumatycznego.

2. Cmentarz północny
Tuż obok Nowej Szkoły znajduje się cmentarz północny, jeden z dwóch dawnych kopickich cmentarzy. Ten obok kościoła zniknął po 1945 r. wraz z pozostałościami spalonej świątyni. Cmentarz północny również został zamknięty, ale do lat 50-tych XX wieku znajdowała się tu kaplica, którą w końcu rozebrano. Nie zachowały się prawie żadne nagrobki:zostały albo ponownie wykorzystane do innych celów budowlanych, albo posłużyły jako ozdoby w prywatnych ogrodach.
O istnieniu cmentarza północnego świadczy jedynie aleja lipowa i kilka śladów XIX- wiecznych grobów, zebranych z okolicy i przywróconych na dawne miejsce przez Tomasza Trelę. W 2016 roku mieszkańcy Kopic z miłością uporządkowali cmentarz i objęli go ochroną. Na zakończenie prac postawiono tablicę z krótką historią Kopic w trzech językach.

3. Wydmy
Kompleks wydm szarych ciągnących się wzdłuż Zalewu Szczecińskiego miedzy miejscowościami Kopice i Czarnocin podlega ochronie jako Zespół przyrodniczo- krajobrazowy Krzewina.
Tuż za szkołą także znajduje się wydma śródlądowa. Mówi się, że przed 1945 r. ludzie przybywali do Kopic w poszukiwaniu uzdrowienia, zakopując się w ciepłym piasku. Terapeutyczne ciepłe kąpiele piaskowe, znane również jako psammoterapia, są tradycyjną praktyką w leczeniu bólu stawów i sztywności mięśni, a także w celu uziemienia i złagodzenia stresu. Podobno wydma tworzy mikroklimat, który jest bardzo pomocny w chorobach płuc.
Wzdłuż wydm z Kopic do Czarnocina biegnie ścieżka edukacyjna z tablicami informacyjnymi o dzikiej przyrodzie. Ścieżka prowadzi lasem mijając kilka dzikich plaż i kończąc się na plaży w Czarnocinie.

4. Plaża w Czarnocinie
W sąsiedniej miejscowości Czarnocin na północy znajduje się jedna z najpiękniejszych zatok w okolicy. Prawie 200-metrowa biała piaszczysta plaża położona jest w starym sosnowym lesie i oferuje zarówno słońce, jak i cień. Tutejsza laguna jest wystarczająco głęboka, aby można było w niej pływać, al latem czynna jest także wypożyczalnia desek surfingowych i szkoła aktywnego wodnego wypoczynku. Plaża ta oddalona jest o zaledwie półgodzinny spacer lub 10 minut jazdy rowerem od szkoły.

5. Rezerwat przyrody w Czarnocinie
Znajduje się w odległości dwudziestu minut rowerem od Nowej Szkoły.
„ Powierzchnia parku wynosi ponad 4000 ha terenów zielonych (lasów Puszczy Goleniowskiej, łąk i pastwisk) oraz wód Zalewu Szczecińskiego. Tereny te są włączone do obszaru NATURA 2000. Dużą atrakcją parku dla turystów są koniki polskie i krowy rasy Scottish Highland. Zostały one sprowadzone na te tereny, aby pełnić rolę „żywych kosiarek”, które dzięki swojej działalności, pozwalają na zróżnicowanie roślinności i ułatwiają zarazem bytowanie innym gatunkom zwierząt, głównie ptakom (które dzięki mozaice terenów zielonych, mają idealne miejsca do żerowania).
Przemieszczać się po parku można pieszo, na rowerze lub konno. Wjazd samochodem jest niemożliwy, ale przed wejściem jest parking, na którym można zostawić mechaniczne pojazdy. Park jest uznany za „raj dla ptaków” i cieszy się dużą popularnością, dzięki czemu odwiedza go wiele osób, których pasją jest podglądanie życia tych zwierząt.”
https://rowery.wzp.pl/657-pomorze-zachodnie-park-natury-zalewu-szczecinskiego

6. Kiosk i bocianie gniazda
Wiele polskich wsi posiada lokalną sieć sklepów spożywczych o nazwie Żabka. Te mini-markety, często wielkości sklepu nocnego, sprzedają codzienne artykuły spożywcze. Żabka w dużej mierze zastąpiła kioski z czasów socjalizmu i postsocjalizmu na polskich wsiach. Po 1980 roku kioski przeszły z rąk państwa w ręce prywatne. Początkowo zachowały swoje znaczenie dla mniejszych społeczności jako miejsca lokalnej wspólnoty, wymiany informacji i spotkań towarzyskich. Były nie tylko punktami sprzedaży detalicznej, ale także tętniącymi życiem centrami społecznymi, które stanowiły integralną część lokalnego życia. W Kopicach nie ma już kiosku, budynek jest pusty i zniszczony. Na pytanie, czy mały kiosk można jeszcze uratować nie ma jeszcze odpowiedzi, ale kwestia miejsca na lokalne dostawy towarów już istnieje. Plan Olivera jest taki, aby albo wyremontować kiosk i uruchomić go jako sklep samoobsługowy z lokalnymi producentami żywności i małą kawiarnią w okresie letnim, albo zintegrować koncepcję z Nową Szkołą. Ale dopóki kiosk stoi jako budynek, jest także miejscem pamięci o innym życiu. Wspomnienia te należy uhonorować, gromadząc je i zachowując.

Szczecin obejmuje specjalną ochroną gatunek bociana białego. Oprócz starań o przywracanie naturalnych i półnaturalnych siedlisk dogodnych dla niego, podejmowany jest szereg inicjatyw mających na celu ułatwienie tym ptakom gniazdowania, np. przez budowę sztucznych platform z koszami gniazdowymi, które ptaki chętnie wykorzystują jako bazę do budowy gniazd. W Kopicach zdecydowanie widać efekty tych starań! Rodziny bocianów można tu obserwować z bliska przez całe lato.
7. NOWA SZKOŁA!

Przez wieś Kopice prowadzi znakowany zielony turystyczny Szlak Stepnicki (Stepnica → Wolin) oraz zielony Międzynarodowy szlak rowerowy wokół Zalewu Szczecińskiego R-66[5].
Można również skorzystać z bliskości MorzaBałtyckiego -najbliższe plaże oddalone są o około 45 kilometrów.
Pobliskie atrakcje
Dla rowerzystów
https://rowery.wzp.pl/trasy-i-wycieczki
Dla surferów:
https://www.ostseehaus-polen.de/en/freizeit/sailing-surfing.html
dla żeglarzy:
http://kotwica.szczecin.pl/mariny-i-przystanie/
dla piechurów:
https://piechurpomorski.pl/szlak-stepnicko-rokicki/
https://www.komoot.com/pl-pl/guide/2586946/szlaki-piesze-woko-zalewu-szczecinskiego
Dla wędkarzy:https://pzwszczecin.com/
dla wszystkich:
https://technikgeschichte-in-pommern.eu/en/tours-at-the-szczecin-lagoon
Nasi Sąsiedzi:
Koło Gospodyń Wiejskich Kopiczanki
https://www.facebook.com/profile.php?id=100091769463094
Reporteży przyrody
https://www.facebook.com/profile.php?id=100057407779960&sk=photos https://www.facebook.com/profile.php?id=100063330663968
Środowisko wędkarskie/ kanał video
https://www.youtube.com/channel/UCI5mMYprIMrlf6vFL1G7Zww
Morsy ze Stepnicy