Dom artystek, muzyków i przyjaciół.

Nowa Szkoła będzie odnawiana etapami w sposób zrównoważony, jako obiekt o niskim zużyciu energii lub zerowej ilości odpadów. Planujemy zachować oryginalny charakter budynku.

Szkoła ma trzy piętra, piwnicę i ogród. Od 1913 do 1975 roku pełniła funkcję szkoły podstawowej z internatem. Tak wyglądała szkoła w latach siedemdziesiątych:

Planowana Struktura:


Parter - centrum życia wspólnotowego


Parter zachodniej części budynku zostanie przekształcony we wspólną kuchnię, przestrzeń dla artystów-rezydentów do spędzania wolnego czasu i relaksu lub gotowania, rozmów i czytania. Latem lub na potrzeby wydarzeń publicznych, część przestrzeni może zostać przekształcona w bar/kawiarnię/salon otwarty dla gości i mieszkańców Kopic z łatwym dostępem do ogrodu.

Dawne sale lekcyjne zostaną przekształcone w salę koncertową oraz salę warsztatową o tej samej wielkości, ale z niższym sufitem i dostępem do ogrodu. Część bardziej prywatna będzie obejmować przestrzeń do pracy na komputerze (będącą jednocześnie biurem Fundacji Laguna) oraz pomieszczenie techniczne dla rezydenta, który będzie opiekował się budynkiem i zagranicznymi gośćmi podczas ich pobytu (tzw. „stuart”).

Piętro pierwsze - miejsce pracy twórczej

Stara sala lekcyjna z widokiem na ogród stanie się mieszkaniem dla artystów kolektywu Nowa Szkoła. Znają się tam również pokoje dla pięciorga gości/rezydentów wspólne zaplecze sanitarne i czytelnia.

Poddasze - prywatność i skupienie

Poddasze zostanie przekształcone w dwa apartamenty i dodatkową przestrzeń mieszkalną dla artystów, którzy zatrzymają się w Nowej Szkole z rodzinami lub partnerami. Po lewej stronie planujemy dormitorium, które może pomieścić większe grupy.


Piwnica - dźwiękoszczelny spichlerz

W piwnicy znajdzie się studio nagrań, pralnia, magazyn i spiżarnia oraz dodatkowe zaplecze sanitarne.

Ogród - dzikość i planowanie

Ogród będzie składał się z niewielkiego otwartego dzikiego obszaru, a część niezadrzewiona będzie zrównoważonym organicznym ogrodem ziołowym i warzywnym, w tym ulem, jako bazą dla maksymalnej samowystarczalności. Planowana jest tam aktywna permakultura na niewielką skalę, a nawet akwaponika.


Obok domu znajdować się będzie warsztat stolarski i rzemieślniczy oraz miejsce do przechowywania łodzi, ponieważ szkoła znajduje się 300 metrów od pięknej przystani w Kopicach. Dostępna będzie przechowalnia rowerów. Parkowanie samochodów będzie ograniczone.

Budynek zostanie przystosowany na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. W budynku zamontowana zostanie winda oraz rampy.

Nasi Architekci:

Ważnym aspektem projektu ze względu na historię Szkoły i rejonu jest współpraca Polsko - Niemiecka, która znajduje odzwierciedlenie także we współpracy i wymianie wiedzy między zespołem niemieckich i polskich architektów: Bia Studio (http://www.biastudio.pl ) i Hirschmüller Schindele Architects (http://www.hsarchitekten.com ).


Harald Schindele i Markus Hirschmüller - założyciele HS Architekten – berlińskiej pracowni architektonicznej. Biuro dzięki swoim projektom z zakresu budownictwa cyrkularnego i służącego życiu wspólnotowemu odgrywa pionierską rolę w kwestiach społeczno- ekologicznych w transformacji architektury i budownictwa. Projekty HS Architekten zdobyły wiele nagród za pionierskie prace budowlane w zakresie redensyfikacji i rewitalizacji istniejących obiektów.

http://www.hsarchitekten.com

crossarrow-up